Hopp til hovedinnhold

Sporing og sportegn

Dette er en temadag som vekker nysgjerrighet, styrker naturforståelsen og gir elevene verktøy til å se skogen med nye øyne. Gjennom praktiske aktiviteter og faglig formidling lærer de å tolke spor og sportegn, forstå dyras levesett, og får innsikt i økologi og forvaltning.

Målgruppe:  Grunnskolen fra 3.trinn, kan tilpasses opp til ungdomsskole nivå.

Dato: 2. – 5. desember 2025

Varighet: kl. 10.00 – 13.00

Pris: kr 70,- per elev, skoleavtaler gjelder

Det finnes mange spennende spor etter dyr i skog og mark – hvis du bare vet hva du skal se etter! Fotavtrykk i snøen, bæsj i lyngen, gnag på trestammer og kadavre er tegn på dyreliv i naturen. På denne temadagen lærer elevene å tolke slike sportegn og får innsikt i hvordan ulike arter lever og samspiller med omgivelsene.

Gjennom faglig formidling får elevene kunnskap om rovdyr, biologi, økologi og hvordan vi forvalter dyrelivet i Norge. De får også prøve peileutstyr og teste kunnskapen sin i en morsom og lærerik rebus.

Halve dagen foregår ute på Prestøya, så husk klær etter vær! 

Dette er en dag som kombinerer læring, aktivitet og naturopplevelser – og gir elevene en dypere forståelse for livet i skogen.

  • To reinsdyr i vinterlandskap
    1/1
    To reinsdyr fotografert i vinterlandskap Bård Løken

For ytterligere informasjon kontakt oss på e-post:  skole@annomuseum.no,  eller på telefon 480 73 511.